برای ورزش در منزل تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

بسیاری از افراد به علت اینکه فرصت کافی برای رفتن به باشگاه های ورزشی ندارند تصمیم می گیرند که داخل منزل ورزش کنند و به همین علت به فکر تهیه یک ابزار ورزشی مناسب نظیر تردمیل یا دوچرخه ثابت می افتند؛ در چنین مواقعی است که توجه فرد به این معطوف می شود که کدامیک از این دو وسیله ورزشی مناسب تر است؟

واقعیت آنست که هر یک از این دو وسیله ورزشی مزایای خاص خود را دارند؛
به طور مثال تردمیل وسیله ورزشی مناسبی است که الگوی حرکتی روزانه انسان یا در واقع همان راه رفتن را تقلید می کند که این یک مزیت است. همچنین بسیاری از انواع تردمیل امکان نشان دادن ضربان قلب هنگام ورزش ، میزان کالری مصرفی در طول مدت ورزش و مسافت طی شده را دارند و بدین طریق می توان شدت ورزش را تعیین کرد و بر اساس شدت تعیین شده در نسخه ورزشی ، به ورزش پرداخت.

متخصصان پزشکی ورزشی معتقدند، افرادی که بیماری خاصی ندارند و از دردهای مزمن زانو رنج نمی برند می توانند از تردمیل برای داشتن یک فعالیت ورزشی هوازی مناسب در منزل استفاده کنند و درصورتی که به بیماری مزمنی نظیر بیماری قلبی ، دیابت ، پرفشاری خون یا ..... دچارند پیش از شروع ورزش حتما با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت کنند.

دوچرخه ثابت نیز همانند تردمیل مزایای زیادی برای ورزش در منزل دارد. به گفته متخصصان گرچه میزان حداکثر اکسیژن مصرفی که شاخص مناسبی از استقامت قلبی - عروقی است هنگام استفاده از دوچرخه ثابت به اندازه تردمیل افزایش نمی یابد، اما این وسیله ورزشی به علت نیاز به فضای کمتر و همچنین تولید صدای کمتر گزینه مناسبی برای بسیاری از افراد است.افزون بر این ، توصیه می شود مبتلایان به آرتروز زانو و دردهای اسکلتی - عضلانی برای شروع یک برنامه ورزشی هوازی از این وسیله استفاده کنند.
در پایان ذکر این نکته مهم است که برای شروع یک برنامه ورزشی و تداوم آن حتی در داخل منزل تهیه وسایل ورزشی متعدد و گران قیمت الزامی نیست ؛ بلکه با پیروی از یک برنامه ورزشی علمی ، همه جانبه و متناسب با شرایط جسمانی فرد ، بدون صرف هزینه می توان به آثار مفید بی شمار ورزش دست یافت.

قبل از خرید دوچرخه ثابت به چه نكاتی باید توجه كنیم ؟
* نكاتی كاربردی كه اكثر افراد قبل از خرید دوچرخه ثابت نمی دانند.
1) سیستم دوچرخه ثابت : سیستم تمامی دوچرخه ثابت های بانی اسپرت از نوع مگنتیك بوده كه نسبت به مدل های قدیمی، راحتی بیشتر و كیفیت بالاتری را دارا می باشند.

2) درجات تنظیم سرعت : هنگام استفاده از دوچرخه ثابت شما می توانید میزان سختی ركاب زدن را تعیین نمایید ( امكانی شبیه به دنده سبك و سنگین در دوچرخه های ورزشی ). این ویژگی در برخی از دوچرخه ثابت ها به طور دستی و در برخی دیگر از طریق نمایشگر دوچرخه، قابل تغییر است. در برخی از مدل ها كه دارای برنامه ورزشی از پیش تعیین شده می باشد، میزان مقاومت حین ركاب زدن به طور خودكار تغییر می كند.

3)برنامه ورزشی خودكار: برخی از دوچرخه ثابت های پیشرفته دارای برنامه ورزشی از پیش تعیین شده است، به این معنی كه میزان كالری مصرفی در هر دوره، ضربان قلب هماهنگ و میزان سختی ركاب زدن را به طور خودكار كنترل می نماید.

4) امكانات نمایشگرهای: مانند تمامی دستگاه های ورزشی دیگر، یكی از پارامترهای تعیین كننده قیمت، امكانات و پیشرفته بودن نمایشگر دوچرخه ثابت می باشد. نمایشگر های مختلف از نمایش سرعت، ضربان قلب، كالری مصرفی و مسافت تا قابلیت برنامه ریزی

5 ) تنظیمات صندلی، ارتفاع و فرمان : اگر قرار است افراد مختلفی از دوچرخه ثابت شما استفاده نمایند، بهتر است دوچرخه ای خریداری نمایید كه تنظیمات آن قابل تغییر باشد. قابل تغییر بودن هر یك از موارد مذكور، باعث تغییر در قیمت دوچرخه ثابت شما می شود.ورزشی، نمایش بازی ، نمایش شما به صورت انیمیشن و .... می باشد

6 ) تحمل وزن : اكثر دوچرخه ثابت های بانی اسپرت تا وزن 105 كیلوگرم را پشتیبانی می كنند، ولی اگر استفاده برای وزن بالاتری را در نظر دارید، بهتر است به این ویژگی دوچرخه در جزییات بیشتر دوچرخه ثابت ها، توجه بیشتری نمایید.

7) جابه جایی : اگر می خواهید هنگام استفاده از دوچرخه ثابت مكان آن را در منزل تغییر دهید، مثلا جلوی تلویزیون یا پنجره یا و ... تغییر مكان دهید، بهتر است دوچرخه ای بخرید كه دارای پایه های چرخ دار باشد.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

حسین ندیری [ 1392-03-23 ]
عالی بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برای ورزش در منزل تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟
چاقی و خطرات آن
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی
بیماری های اسکلتی عضلانی
آیا صداهای گردن طبیعی است
دلایل کمردرد ناگهانی
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟