تشك طبي واستاندارد


تشک يکي از مهمترين لوازم منزل است که به طور مستقيم با سلامت اسکلت و عضلات بدن در ارتباط است

استانداردهاي تشک سالم
ديگر اين روزها صداي پنبهزنها را در کوچههاي پرازدحام شهرها کمتر ميشنويم. ديگر خبري از زدن پنبههاي تشک نيست. اين روزها کمکم انواع تشکهاي فنري و اسفنجي روي تختخواب خانهها جاي تشکهاي دستدوز را ميگيرند. ما يکسوم عمرمان را روي تشک ميگذرانيم چون يک سوم عمرمان را خواب هستيم. با اين حساب خريد تشک يکي از خريدهايي است که مستقيما با سلامت در ارتباط است.
تشکهاي اسفنجي و فنري تشکهايي هستند که اغلب در بازار مصرف ديده ميشوند ولي در اين بازار هفترنگ، بازار تشکهاي تقلبي هم داغ است. تشکهاي تقلبي همان تشکهاي «يونوليتي» هستند. اين تشکها بسيار سبک و ارزان قيمتتر از تشکهاي اسفنجياند و بيشتر از دو سه ماه عمر نميکنند.

بعضي از افراد فکر ميکنند اگر تشک خيلي سفت باشد بهتر است که اين تشکها طي مدت کمي با چند بار استفاده، شکسته و خراب و غيرقابل استفاده ميشوند. اين تشکها به طور معمول در کارگاههاي کوچک و بدون مجوز توليد و روانه بازار ميشوند. برخي فروشندگان نيز تشکهاي خود را با اسامي مشابه مارکهاي معروف سازنده تشک به فروش ميرسانند که اصلا کيفيت و استانداردهاي يک تشک سالم را ندارند.

بعضي ديگر از فروشندگان نيز مارک دوخته شده کنار تشک را پاره و جدا کرده و اين تشکها را به جاي تشکهاي داخلي و خارجي به فروش ميرسانند. نمونه ديگري از تقلب در بازار تشک به اين شکل است که برخي توليدکنندگان کارگاهي و زيرپلهاي، با مراجعه به در منازل و خريداري تشکهاي فنري دست دوم و قديمي، اين تشکها را مجددا بازسازي کرده و با رنگ و طرح جديد و استفاده از روکش نو، به جاي تشک نو ميفروشند. اين تشکها به مرور انواع و اقسام بيماريهاي پوستي را براي مصرفکنندگان به ارمغان ميآورند. شما به عنوان يک مصرف کننده بايد بدانيد ميتوانيد شکايات خود را پس از خريد چنين تشکهايي با اتحاديه ندافان در ميان بگذاريد.

چه تشکي استاندارد است؟
اگر قصد خريد تشک داريد بايد بدانيد يک تشک استاندارد چه ويژگيهايي دارد. اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران ويژگيهاي خاصي را براي يک تشک استاندارد در نظر گرفته است. يک تشک استاندارد بايد فنرهاي قوي داشته باشد، عايقهايي از الياف ضد باکتري و ضد حساسيت داشته باشد. نوع پارچه تشک، استحکام و مقاومت آن، نوع دوخت و شرايط آمادهسازي و بستهبندي تشک از پارامترهايي است که نشانه مرغوبيت تشک است. که مورد استقبال افراد مسن قرار ميگيرند و قيمت بالاتري نسبت به تشکهاي فنري دارند.

تشکهاي طبي برقي نوع ديگري از تشکهاي طبياند که به طور معمول با ولتاژ 12 ولت کار ميکنند. اين تشکها براي برطرف کردن دردهاي ناشي از آرتروز مفاصل، استخوان و آسبديدگي تاندونها و ماهيچهها استفاده ميشوند همچنين چون قابليت گرم شدن دارند ميتوان براي افراد مسن که نياز به گرم شدن موضعي دارند، از اين تشکها استفاده کرد. تشکهاي بادي انواعي از تشکها هستند که به طور معمول براي اوقات فراغت و نيز افرادي که به هر دليل نميتوانند از تشک فنري معمولي استفاده کنند، خريداري ميشوند.

10 نکته براي خريد تشک
پيش از خريد تشک بايد نکاتي را در نظر بگيريد تا وقتي تشک را به منزل آورديد و يک شب روي آن به خواب رفتيد از انتخابتان راضي باشيد:
پرس و جو کنيد: پيش از خريد تشک بهتر است خوب پرس و جو و تحقيق کنيد. انواع تشکهاي موجود در بازار را جويا شويد و مارکهاي معروفتر و مرغوبتر را بيابيد. اينجا هم هر قدر بيشتر پول بپردازيد بيشتر آش خواهيد خورد. شما ميتوانيد يا در آگهيهاي اينترنتي به دنبال تشک مورد نظرتان بگرديد يا راهي بازار يا نمايندگيهاي فروش تشک شويد. با کارشناسان فروش تشک گفتگو کنيد و از آنها بخواهيد پس از شنيدن نيازهايي که به يک تشک داريد، مناسبترين تشک را به شما معرفي کنند.

گارانتي: اگر از شرکتهاي معتبر توليدکننده تشک، خريد کنيد تشک شما داراي گارانتي تعميرات و تعويض خواهد بود. به طور معمول تشکها تا 10 سال گارانتي نيز دارند. به طور معمول تشکهاي ضد آب را کارخانههاي سازنده بهتر گارانتي ميکنند. اين تشکها روکشهاي ضد آب دارند. بنابراين پيش از خريد تشک داشتن گارانتي و شرايط استفاده از آن را با فروشنده کنترل کنيد.

عجله نکنيد: براي خريد تشک عجله نکنيد و وقت کافي صرف کنيد. انواع بسيار متفاوتي از تشکها در بازار وجود دارند. تشک طبي، تشک اسفنجي، تشک بادي، تشک برقي، تشک آبي و... انواع تشکهاي موجود در بازار هستند. شما ميتوانيد به آرامي روي تشک دراز بکشيد و راحتي آن را امتحان کنيد سپس يک تشک ديگر را امتحان کنيد.

ثبات و استحکام: هر تشکي که استحکام بيشتري داشته باشد لزوما بهتر و مرغوبتر نيست. بعضيها فکر ميکنند هرچه تشک سفتتر باشد براي کمر و ستون فقرات بهتر است ولي اينطور نيست. اگر تشک خيلي سفت باشد به استخوان ستون فقرات شما اجازه نخواهد داد مطابق با شانهها و استخوان لگن شما خميدگي پيدا کند. تشکهايي که نرمتر هستند به استخوان شانه و لگن شما اجازه ميدهند در تشک کمي فرو روند و استخوان ستون فقرات شما به صورت مستقيم روي سطح تشک قرار گيرد.

اندازه تشک: اندازه تشک بايد متناسب با اندازه قد شما باشد. بزرگترين اندازه تشک را برگزينيد که با اندازه تخت شما هماهنگ باشد.
فنرها را کنترل کنيد: اگر تشکي فنرهاي بيشتري درونش کار گذاشته شده باشد لزوما تشک بهتري نيست. به طور معمول فنرهاي تشکها به هم پيوسته و يا جدا جدا درون آن کار گذاشته شده است. تشکهايي که فنرهاي به هم پيوسته دارند به طور معمول درون آنها از فنرهاي کمتري استفاده شده است چون فنرها به هم پيوسته و گره خوردهاند. تشکهايي که فنرهاي از هم جدا دارند، تعداد فنرهايي که درونشان کار گذاشته شده است بيشتر است زيرا هر فنر بايد به تنهايي از بدن شما هنگامي که روي تشک دراز کشيدهايد، حمايت کند.

مزيت تشکهايي که فنرهاي مستقل دارند اين است که اگر شما روي تشک خوابيده باشيد و فرد ديگري روي تشک جا به جا شود شما کمتر متوجه اين جابهجايي تشک ميشويد. اگر شما خوابتان سبک است اين نوع تشک را خريداري کنيد.

تشکهاي 2 لايه را برگزينيد: تشکهايي که 2 لايه آستر دارند شايد قيمت گرانتري داشته باشند ولي لايههاي داخلي آن در سالهاي اوليه مصرف به آساني لک نميشوند. حتما تشکهايي را ديدهايد که اگر آستر آن را برداريد، اسفنج درون آن از لايههاي سطحي لک شده است. اين تشکها چنين مشکلاتي ندارند.

بودجه شما چقدر است؟ قبل از اينکه براي خريد تشک راهي بازار شويد تصميم بگيريد که ميخواهيد چقدر پول خرج کنيد؟ اگر شما تشکهاي مختلف را امتحان کنيد خواهيد ديد تشکهايي که گرانترند، راحتتر نيز هستند.

از چه مارکي خريد ميکنيد؟ خيلي از اوقات ارزش دارد که شما از يک شرکت معتبر توليدکننده تشک، خريد کنيد. تشکهايي که در اين کارخانهها توليد ميشوند به طور معمول کنترل کيفيت بالايي دارند و به گونهاي طراحي شدهاند که سلامت عضلات و اسکلت بدن را هنگام دراز کشيدن روي تشک تامين ميکنند.

خجالت نکشيد: سعي کنيد تحت فشار فروشنده تشکي را خريداري نکنيد. اصلا اشکالي ندارد سوالات زيادي درباره قيمت، گارانتي، کيفيت، طريقه حمل تشک به منزل (هزينه بر عهده شما يا فروشنده)، امکان تعويض تشک را از فروشنده بپرسيد و سپس با آگاهي کامل اقدام به خريد تشک کنيد.

کي به فکر خريد يک تشک جديد باشيد
برخلاف عقيده بسياري از افراد، تشک يکي از مهمترين لوازم منزل است چرا که به طور مستقيم با سلامت اسکلت و عضلات شما در ارتباط است. ما يک سوم عمر خود را در خواب به سر ميبريم بنابراين بهتر است يک سوم عمر خود را در تشک استانداردي طي کنيد که تا خواب آرام و سالمي داشته باشيد.

اگر تشک شما بيش از 10 سال عمر کرده است، گود شده يا قلمبه قلمبه شده است يا هنگامي که از خواب برميخيزيد بدنتان کوفته است، نشانههايي هستند که شايد وقت آن است که به فکر خريد يک تشک جديد باشيد. نشانههايي که بايد تشکتان را تعويض کنيد عبارتند از:
1) در قسمتي از تشک که در آن قسمت ميخوابيد گودي ايجاد شده است.
2) وقتي تشک شما غژغژ صدا ميدهد.
3) پس از خوابيدن روي تشک احساس کمردرد ميکنيد يا بدنتان کوفته است.

اگر شما بد خواب هستيد يا خواب کافي نداريد، ميتواند نشانه اين باشد که شايد تشک شما راحت نيست. خستگي و خوابآلودگي در صبح، به سختي از تختخواب بيرون آمدن، صبح وکج خلق بودن، نشانه بدخوابي شما است. مطالعات نشان ميدهد افرادي که تشک جديدي را خريداري کردهاند، خواب بهتري را تجربه ميکنند


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

javad [ 1394-01-24 ]
برو بمیر تو خودت مطالب رو کپی کردی حالا بالا نوشتی اگه خواستین کپی کنین با ذکر منبع خودت چرا منبعی رو که کپی کردی ذکر نکردی

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تشك طبي واستاندارد
بیماری های اسکلتی عضلانی
چاقی و خطرات آن
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی
دلایل کمردرد ناگهانی
آیا صداهای گردن طبیعی است