آیا واکسن کووید-۱۹ بزنیم یا خیر؟

دکتر علیرضامقتدری
قائم مقام معاونت آموزش و پژوهش نظام پزشکی اصفهان

سؤالات و بحث های گوناگون و زیادی در مورد عوارض احتمالی واکسن های کرونا و مخصوصا عارضه ترومبوز سینوس وریدی، مطرح شده که در این پست سعی میکنم توضیحاتی را خدمت سروران گرامی عرض نمایم.

از ابتدای شیوع و پاندمیک شدن بیماری کووید، خیلی سریع محققین متوجه شدند که مثل خیلی از ویروس های دیگر، ابتلا به ویروس ممکن است باعث ایجاد لخته شود و شانس سکته‌های قلبی و مغزی را افزایش دهد که یکی از انواع سکته های مغزی هم سکته های وریدی مغز است و از طرف دیگر هیچ مدرک اثبات شده قطعی در رابطه با اینکه تزریق واکسن، ریسک ترومبوز را بالا می برد، منتشر نشده و مقالاتی هم که به این افزایش ریسک اشاره کرده اند، این احتمال را حداکثر ۴ در یک میلیون نفر گزارش کرده اند که اولا این گزارشات در حد پره-ریپورت بوده و ثانیا در مقیاس با عوارض واکسیناسیون سایر بیماری ها، عدد غریبی نیست.

در حال حاضر با جمیع شرایط اقتصادی و اجتماعی که ما داریم، یکی از معدود راه های غلبه بر این پاندمی قرن بیست و یکم، واکسیناسیون است.
بنده به نظر شخصی خودم کاملا مخالف هستم عوارضی در حد چند در میلیون را بزرگ نمایی کنیم، آن هم در برابر بیماری که خودش می تواند صد برابر بیشتر ترومبوز سینوس وریدی بدهد.

شواهد علمی زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد واکسیناسیون بهترین راه تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر عفونت‌های جدی است. همچنین به نظر می‌رسد واکسن کووید-۱۹ مانع از ابتلای شدید افراد به این بیماری می‌شود و می‌تواند جان آن ها را نجات دهد.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از مردم جامعه باید واکسینه شوند تا انتشار ویروس کرونا تحت کنترل و ایمنی جمعی بوجود آید و نیاز به واکسیناسیون بیشتر نباشد؛ بنابراین واکسینه شدن حداکثر افراد در این مرحله، ضروری به نظر می‌رسد. صد البته بدیهی است که پایش عوارض واکسن و درمان سریع و دقیق آن ها به صورت فعال نیز باید انجام گیرد.

بنده هم بر اساس مسئولیت اجتماعی خود، به عنوان کوچکترین عضو جامعه پزشکی ‎از همه سروران گرامی، صمیمانه خواهش می کنم که واکسیناسیون را کامل کنند تا شاید بر این مصیبت جهان گیر فائق شویم و بدانیم که در شرایط کنونی بهترین واکسن، واکسن موجود است.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آیا واکسن کووید-۱۹ بزنیم یا خیر؟
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی
آیا صداهای گردن طبیعی است
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟
دلایل کمردرد ناگهانی
چاقی و خطرات آن
بیماری های اسکلتی عضلانی