برخی از جدیدترین یافته ها درباره ابتلا به ویروس کرونا

برخی از جدیدترین یافته ها درباره ابتلا به ویروس کرونا:

دکتر علیرضا مقتدری
قائم مقام معاونت آموزش و پژوهش نظام پزشکی اصفهان

افرادی که ویروس کرونا به بدنشان راه پیدا می کند، به احتمال زیاد بین 3 تا 14 روز ممکن است طول بکشد تا علائم شان بروز کند (هرچند بسیاری از افراد روز چهارم یا پنجم، علائم شان شروع می شود)... در برخی هم البته ممکن است هیچ وقت این علائم بروز نکند (ناقلین بی علامت و البته بسیار خطرناک)

فرد مبتلا به کرونا، از 2 روز قبل از اینکه علائمش بروز کند، ناقل بیماری به اطرافیان خود خواهد بود (یعنی درست در وقتی که هیچ علامتی ندارد و شاید خودش و اطرافیانش تصور کنند که سالم است)؛ بخش مهمی از انتقال کرونا به سایرین هم در همین مرحله رخ می دهد، چون افراد خیلی مراقبت نمی کنند (با تصور اینکه مبتلا نیستند).

افرادی که کرونا گرفته اند و خوب شده اند، پس از اینکه تمامی علائم شان از بین رفت، به احتمال زیاد تا 10 روز هم همچنان ناقل بیماری خواهند بود و توصیه شده تا 14 روز، خود را قرنطینه کنند (توجه شود که 14 روز بعد از «بهبودی کامل» و نه بر خلاف چیزی که برخی منابع به اشتباه گفته اند، 14 روز پس از شروع بیماری!)

تست سرولوژی(آزمایش خون) خیلی برای تشخیص کرونا، فایده ندارد و بیشتر برای شناسایی افرادی استفاده می شود که در گذشته کرونا گرفته اند و در خونشان، آنتی بادی کرونا وجود دارد. تنها تست های مورد تایید، تست آزمایش خلط و نیز تست مخاط انتهایی بینی، هستند (هر دو در ایران انجام می شوند). تست خلط به دلیل اینکه توسط خود فرد هم می تواند انجام بشود و راحت تر است، بیشتر توصیه می شود. اگر نتیجه تست خلط یا تودماغی مثبت بود، تقریبا با قطعیت می توان گفت که کرونا دارید.

اگر در گذشته با فرد مبتلا به کرونا تماس داشتیم و شک داشتیم که ممکن است مبتلا شده باشیم یا خیر، چه موقعی، تست کرونا بدهیم؟
برای انجام تست نباید عجله کنید، چرا که در روزهای اول ورود ویروس به بدن شما، به احتمال زیاد آزمایش ها نمی توانند آن را شناسایی کنند.
-اگر همان روز یا فردایش تست بدهید، 100 درصد جواب تست شما به غلط منفی خواهد شد.
-اگر 4 روز بعدش تست بدهید، باز هم به احتمال 40 درصد، تست شما به غلط منفی خواهد شد (در حالی که واقعا مبتلا شده اید و ویروس در حال تکثیر در بدن شماست)
حتی اگر علائم شما شروع شده باشد، باز تا سه روز بعداز آن، تست های آزمایش خلط و انتهای بینی، به احتمال 20 درصد ممکن است به غلط به شما بگویند که کرونا ندارید (در حالی که دارید، یعنی از هر 5 نفر مبتلای دارای علامت، به 1 نفر به اشتباه گفته می شود که کرونا ندارد).
این احتمال های خطا، ضرورت قرنطینه کردن و احتیاط حداکثری در صورت مواجهه با فرد مبتلا به کرونا و یا تردید در ابتلای خودتان را گوشزد می کند.

تست خون(سرولوژی) تا مدتها بعد از ابتلای شما به کرونا، جوابش مثبت نمی شود. در واقع در اواخر بیماری تان (که دیگر آب از سرتان گذشته) جوابش می تواند مثبت شود. لذا تست خون(سرولوژی) به هیچ وجه برای تشخیص توصیه نمی شود و بیشتر جنبه تحقیقاتی و اپیدمیولوژیک دارد.

تمامی موارد گفته شده در بالا، ضرورت استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی با افراد و پرهیز از حضور در اجتماعات را گوشزد می کنند. کرونا هنوز نه واکسن و نه درمان دارد و نه می توانیم به نتایج آزمایش های انجام شده، 100درصد اعتماد کنیم. بیایید مسئولانه رفتار کنیم و احتیاط حداکثری را ادامه دهیم، هم برای حفظ جان خودمان و هم برای حفظ جان دیگران.

باورهای غلط راجع به کرونا را در اطرافیان اصلاح کنیم. با تکیه بر آگاهی، مسئولیت پذیری و لطف خدا، انشالله از این بحران با کمک یکدیگر گذر خواهیم کرد.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برخی از جدیدترین یافته ها درباره ابتلا به ویروس کرونا
آیا صداهای گردن طبیعی است
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی
چاقی و خطرات آن
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟
دلایل کمردرد ناگهانی
بیماری های اسکلتی عضلانی