کرونا و درگیری پوست

انواع گوناگون دانه‌های پوستی؛ یک علامت رایج در بسیاری از بیماری‌های ویروسی هستند، اما یک علامت پوستی در میانه شیوع ویروس کرونا عامل بیماری کووید-۱۹ جلب توجه کرده است که «انگشت کووید» نام گرفته است: تورم انگشتان پا که با قرمزی، دردناکی و گاهی خارش پوست همراه است و شبیه به سرمازدگی پوست که در دست‌ها و پاهای افرادی است که مدت طولانی در هوای سرد هستند.

اگر تنها مشکل بیماران این عارضه پوستی در انگشتان باشد، نیازی به مراجعه به بخش اورژانس نیست، ولی افرادی که فکر می‌کنند دچار انگشت کووید هستند و دلیل دیگری برای مراجعه اضطراری ندارند، موضوع را از راه دور با پزشکشان در میان بگذارند. بعد پزشکان باید تصمیم بگیرند که آیا بیمار باید در خانه بماند یا به بیمارستان مراجعه کند و آزمایش کرونا بدهد.

گرچه شایع‌ترین علائم کرونا تب، سرفه خشک و تنگی نفس است، اما برخی از افراد بدون اینکه این علائم را بروز دهند دچار عفونت با ویروس می‌شوند و آن را به دیگران هم سرایت می‌دهند.

متاسفانه با انتشار بیشتر این ویروس شگفتی‌ساز، علائم کمتر شایع هم گزارش می‌شوند، از جمله از دست رفتن بویایی، استفراغ و اسهال و به طور فزاینده‌ای انواعی از مشکلات پوستی.

متخصصان پوست در یک پژوهش؛ ۸۸ بیمار کووید-۱۹ را در بیمارستانی در ایتالیا بررسی کردند و دریافتند که از هر پنج نفر یک نفر علائم پوستی دارد که اغلب به صورت دانه‌های پوستی روی تنه بود. پزشکان اسپانیایی در یک بررسی دیگر، رشته‌ای از ۳۷۵ بیمار با عفونت ثابت‌ شده کرونا را گزارش کردند که انواعی از شکایات پوستی را داشتند، از کهیر گرفته تا ضایعات پوستی شبیه آبله‌مرغان و تورم انگشتان پا.

در یک تحقیق، از حدود ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا که با ضایعات پوستی بررسی شده اند، در حدود نیمی از آنها، نقاطی شبیه به سرمازدگی بر روی انگشتان پا وجود داشت.
این ضایعات پوستی شبیه سرمازدگی، در واقع واکنشی التهابی هستند، اما اینکه چرا این ضایعات پوستی در بیماران مبتلا به ویروس کرونا ایجاد می‌شود، هنوز روشن نیست.

این علائم پوستی برای برخی از بیماران اولین یا حتی تنها علامتی است که از بیماری بروز می‌کند. در بیماران دیگر، این عوارض پوستی روی انگشتان پا ممکن است همزمان یا حتی چند هفته پس از دچار شدن به علائم شایع‌تر و وخیم‌تر کووید-۱۹ رخ دهد.

این علائم پوستی در کودکان هم بروز می‌کند، ولی هنوز دقیقا معلوم نیست که این ضایعات پوستی صرفا نتیجه واکنش التهابی هستند یا ویروس با تکثیر در پوشش درونی عروق پوست آنها را ایجاد می‌کند یا اینکه لخته‌های خونی میکروسکوپی عامل ایجاد آنها هستند.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کرونا و درگیری پوست
چاقی و خطرات آن
بیماری های اسکلتی عضلانی
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟
آیا صداهای گردن طبیعی است
دلایل کمردرد ناگهانی