ستون فقرات طبیعی و نشانه های ( سندرم ) کمر صاف

همان طور که در قسمت آناتومی گفته شد، اگرستون فقرات از پهلو که نگاه شود، دارای سه انحنای اصلی است. انحنای گردن رو به جلو، انحنای ناحیه سینه ای رو به عقب و انحنای کمری رو به جلوست. به انحنای سینه ای کیفوز و به انحنای کمری لوردوز میگویند. سر باید روی لگن و میان دو مفصل ران قرار گیرد. این حالت تعادل باعث میشود راه رفتن و ایستادن با حداقل انرژی انجام شود. گاه کیفوزِ زیاد از حدِ ناحیه ی سینه ای یا کاهش لوردوز طبیعی کمری، این تعادل را برهم میزند. در این صورت فرد علامت دار میشود.

نشانه های ( سندرم ) کمر صاف
علامت اصلی کمر صاف این است که فرد نمیتواند به راحتی بایستد و همراه آن دچار کمر درد و گاهی درد ران و کشاله ران میشود. در طول روز و با گذشت زمان، علائم بدتر میشود؛ تا حدی که بیمار برای ایستادن احساس ناتوانی و خستگی میکند. به تدریج برای حفظ موقعیت راست بدنی، فرد زانوها و مفصل ران خود را خم میکند. همین تلاش برای ایستادن بهتر، فرد را خسته میکند. بعضی از بیماران علائم تنگی کانال نخاعی و سیاتیک را همراه با درد و ضعف اندام هنگام راه رفتن گزارش میکنند. بعضی افراد از درد بین دو کتف و گردن شکایت میکنند. این علائم به تدریج بدتر میشوند و اغلب، فرد را ناتوان میسازد؛ بنابراین، فرد به مسکن و داروهای مخدر روی میآورد و فعالیتهای روزمرهاش مختل میشود.

علل سندرم کمر صاف
اولین بار این سندرم در بیمارانی توصیف شد که در گذشته اسکولیوز آنها با میله های هارینگتون درمان میشد. این میلهها در حین اصلاح اسکولیوز باعث صاف شدن لوردوز طبیعی در ناحیه ستون فقرات کمری میشد، به ویژه وقتی که فیوژن در مهره های تحتانی ستون فقرات کمری(L4,L5) صورت میگرفت. این سیستم از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ استفاده میشد. با تکنیکهای جدید درمان اسکولیوز و وسایل ثبات جدید، این سندرم کم پیش میآید. بیماران درمان شده با میله های هارینگتون، اغلب سالها یا حتی دههها بدون مشکل زندگی میکردند؛ زیرا دیسکهای طبیعی زیر سطح خشک شده ستون فقرات، صاف شدگی لوردوز را جبران میکند؛ اما زمانی که این دیسکها تخریب شوند، شخص توانایی ایستادن صحیح را از دست می دهد و درد ایجاد میشود. دیگر علل سندرم کمر صاف شامل موارد ذیل میباشد:
بیماری تخریب دیسک: دیسکهای بین مهرهای به عنوان جاذب نیروهای وارده به ستون فقرات عمل میکنند. علاوه بر آن لوردوز ناحیه ی کمری را حفظ میکنند. با افزایش سن، تغییرات دیسک شروع میشود و پس از تخریب، نقش جاذب نیروی خود را از دست داده، لوردوز کاهش مییابد و بیمار در حفظ ایستایی خود دچار مشکل میشود.

شکستگی های فشرده ی مهره ها :
شکستگی متعدد مهرهها به خصوص در اثر پوکی استخوان باعث از بین رفتن انحنای طبیعی شده و لذا سندرم کمر صاف ایجاد میشود.
بیماری اسپوندیلیت انکلیوزان: یک بیماری التهابی مزمن است که ستون فقرات را در هم درگیر مینماید و در نهایت باعث کاهش لوردوز میشود.
سندرم پس از جراحی لانیکتومی: بدن در بعضی مواقع بعد از لامینکتومی و فشار زدایی ریشه های عصبی، کاهش لوردوز داده و باعث ایجاد ناپایداری رخ میشود.

تشخیص سندرم کمر صاف
قدم اول مثل همه موارد شرح حال دقیق است. بیمار از عدم توانایی ایستادن صحیح و همچنین درد کمر شاکی است. معمولاً سابقه ای از جراحی یا بیماری التهابی دارد. رادیوگرافی از همه ی طول ستون فقرات ضروری است. رادیوگرافی در حالت ایستاده و زانوهای صاف انجام میشود. وضعیت بیمار به صورتی که خود را به جلو خم کرده است مشاهده میشود. با خط شاقولی بدن نیز میتوان دید که این خط از جلوی استخوان خاجی میگذرد. در صورت ضرورت MRI و سی تی اسکن و گاه میلوگرام برای بررسی کانالهای نخاعی و دیسکها انجام می شود.

درمانهای غیر جراحی سندرم کمر صاف
در بعضی از موارد با استفاده از داروهای ضد التهاب، درمانهای فیزیکی و تمرینات ورزشی میتوان علائم را بر طرف نمود؛ اما اگر تغییرات ساختمانی ستون فقرات زیاد و ماندگار باشد درمان غیر جراحی با شکست همراه خواهد بود.

درمان جراحی سندرم کمر صاف
در بسیاری از موارد به خصوص هنگامی که تغییرات ساختمانی ستون فقرات وجود دارد درمان جراحی به کمک بیمار میآید و راستایی ستون فقرات ایجاد می شود.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ستون فقرات طبیعی و نشانه های ( سندرم ) کمر صاف
چاقی و خطرات آن
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی
دلایل کمردرد ناگهانی
بیماری های اسکلتی عضلانی
آیا صداهای گردن طبیعی است
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟