تغذیه در کنترل درد افراد دیابتي

يکی از مشکلات رایج بیماران دیابتی بویژه آنان که سالها از این بیماری رنج می برند و در کنترل قند خون خود ناموفق عمل می نمایند، اختلالات اعصاب محیطی است که اصطلاحا نوروپاتی دیابتی نامیده می شود. نوروپاتی محیطی اختلال عملی یا تغییر پاتولوژیک درسیستم عصبی محیطی است که گاهی اوقات به ضایعات غیر التهابی محدود می شود. مطالعات انجام شده نشان داده اند که غذا خوردن صحیح در محافظت از اعصاب شما در مقابل نوروپاتی دیابتی کمک کننده است . اگر شما دچار دیابت هستید ، در طی سالها مشق خود را می دانید . اینکه چه می خورید ،چه زمانی می خورید ، و چه مقدار می خورید ، می تواند باعث سر به آسمان زدن قند خون شما و یا پایین افتادن شدید آن شود.

خیلی از افراد وقتی توصیه به داشتن رژیم غذایی صحیح می شوند نیاز به یک انگیزه کوچک برای شروع رژیم غذایی سالم دارند. واقعیت آنست که برای شروع یک تغییر رفتاری چه کسی نیاز به انگیزه ندارد؟
در نظر بگیرید که : با دیابت ، شما در معرض بالای خطر درد های عصبی و آسیب های عصب به نام نوروپاتی دیابتی هستید . چیزی که با یک سوزش و یا بی حسی در پاهای شما شروع می شود و می تواند تبدیل به مشکلات بزرگتردر راه رفتن ، کار کردن ، و اداره یک زندگی فعال شود .همچنین نوروپاتی دیابتی می تواند با اختلال در هضم و گوارش، ویا اختلالات فعالیت جنسی شما نمایش داده شود.

علاوه بر این نوروپاتی دیابتی می تواند درک حسهای نرمال بدن را دشوار کند، مانند علائم پایین افتادن قند خون یا یک حمله قلبی که به همین دلیل حملات فلبی در بیماران دیابتی می تواند بدون درد آغاز گردد.
خوشبختانه ، تحقیقات انجام شده توسط متخصصین دیابت و تغذیه حاکی از آنست که تغذیه سالم در کنترل این اختلالات اعم از پیشگیری و نیز کنترل علائم پس از ظهور نوروپاتی موثر خواهد بود. مطالعات پژوهشی اخیر نشان داده است که در واقع یک رژیم تعدیل یافته در جهت کمک به درمان اختلالات عصبی دیابت تفاوتی با رژیم استاندارد توصیه شده توسط متخصصین دیابت و بویژه انجمن دیابت آمریکا ندارد . نکته اصلی در این موضوع در واقع تاکید بر کنترل قند خون است. مطمئناً اگر تغییر رژیم غذایی این امر را آسان کند، موفقیتی غیر قابل انکار خواهد بود.

راهنماهای بالینی توصیه شده کنترل دیابت تاکید می نمایند که کنترل خوب قند می تواند از سلامت اعصاب شما محافظت کرده و حتی کمک به پیشگیری از نوروپاتی دیابتی کند. انتخاب پزشک خوب برای کنترل دیابت یک ضرورت انکار ناپذیر است ولی باید بدانید که شما فقط هر چند وقت یک بار پزشک خود را می بینید ولی چندین بار طی روز غذا میل می کنید . مهم نیست شما تحت چه درمانی هستید ،با هر لقمه غذایی که میل می نمایید رژِیم دیابتی شما اثر پیوسته و بسیار مهمی در سلامت و تندرستی شما دارد .

نکات تغذیه ای ذیل را جدی بگیرید:
1. یک رژیم غذایی تعدیل یافته داشته باشید .

شاید شما بارها در مقالات و یا برنامه های تلویزیونی از هرم غذایی سالم شنیده اید. یک رژیم غذایی تعدیل یافته شامل طیف گوناگونی از غذاهاست : کربوهیدرات ها (نشاسته ها)، میوه ها ، سبزیجات ، شیر و لبنیات ، گوشت ، ماکیان، ماهی ، و چربی های سالم . دریافت یک رژیم غذایی تعدیل یافته کمک به حفظ قند در سطوح مطلوب می کند ، وزن شما را کنترل کرده و ریسک عوارضی مانند نوروپاتی ، بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد .
از هر نوع ناپرهیزی غذایی که هم اکنون دارید دوری کنید . غذاهای جدید را امتحان کنید و همه گروهای اصلی غذایی را وارد رژیم دیابتی خود کنید .

شکل رژیم غذایی شما به میزان فعال بودن شما و اینکه زن هستید یا مرد و نیز به اینکه قصد کاهش وزن دارید یا خیر ، بستگی دارد . نکات کلیدی ذیل شما را در داشتن هرم غذایی سالم راهنمایی می نماید ولیکن با پزشک خود جهت تنظیم رژیم غذایی خاص خود شما مشورت کنید :
از میان گروه های اصلی غذایی ، گونه های متنوع مغذی مواد غذایی و نوشیدنی ها را انتخاب کنید .
جهت کنترل وزن بدن ، بین کالری دریافتی از غذاها و نوشیدنی ها ،با فعالیت بدنی تعادل برقرار کنید.
غالباً سبزیجات و میوه های پرفیبر و غلات کامل را انتخاب کنید .
روزانه 2 فنجان میوه و 2.5 فنجان سبزیجات بخورید (برای کسی با دریافت رژیم 2000 کالری)
حداقل نیمی از غلات دریافتی شما غلات کامل باشد بدین معنا که از نان و برنج سبوس دار استفاده نمایید.
از طریق انتخاب گوشت ها و ماکیان بی چربی و محصولات لبنی کم چرب و بی چربی ، دریافت چربی های اشباع و اسیدهای چرب ترانس را کاهش دهید .
چربی های غیراشباع تک زنجیره ای و چربی های غیر اشباع چند زنجیره ای را با چربی های اشباع و چربی های ترانس جایگزین کنید .
غذاها و نوشیدنی هایی با مقدار کم شکر افزوده شده یا مقدار کم شیرین کننده های کالری دار انتخاب و یا تهیه کنید .
کمتر از 2300 میلی گرم در روز سدیم دریافت کنید .
الکل را کاملا از برنامه غذایی خود حذف نمایید.
حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی منظم روزانه برای بزرگسالان و 60 دقیقه برای کودکان وجود داشته باشد .

2. وعده های غذایی خود را در بین روز توزیع کنید .
حذف وعده های غذایی و پرخوری می تواند به ترتیب قند خون شما را به شدت پایین انداخته وپس از آن به شدت بالا ببرد. از آنجائیکه درد و آسیب عصبی دیابت می تواند اشتها را کاهش دهد و هضم غذا را با مشکل رو به رو کند ، لذا دریافت وعده های متعدد کوچک برای شما بهتر خواهد بود . به علاوه ، برخی درمان های دیابت نیز زمانیکه با وعده های غذایی منظم برنامه ریزی شده هماهنگ می شوند ، به بهترین حالت عمل می کنند .
یک برنامه عملی برای وعده ها و میان وعده های خود داشته باشید طوریکه با زندگی واقعی شما هماهنگ باشد- نه با زندگی که شما آرزوی داشتنش را دارید در رابطه با برنامه ریزی رژیم دیابت خود در محل کار ، زمان رانندگی ، زمان غذا دادن به بچه ها و دیگر مسولیتهای زندگی خود، واقع بین باشید. بدین معنا که مشغله های خود را دلیلی برای بی نظمی غذایی ندانید.

هدف را دریافت روزانه 3 وعده غذایی و 3 میان وعده سالم، جهت تعدیل قند خون خود، قرار دهید :
صبحانه
یک میان وعده صبح
ناهار
یک میان وعده عصر
شام
یک میان وعده شب

3. از کربوهیدرات های پیچیده استفاده کنید .
کربوهیدرات های پیچیده بسیار آرام تر هضم می شوند و برخلاف شکر ، قند خون شما را ناگهان بالا نمی برند. همچنین آنها سریع تر شما را سیر می کنند، بنابراین کمتر تمایل به پرخوری خواهید داشت و نیز ویتامین ها و مواد معدنی و فیبر بیشتری به بدن شما می رسانند.
اکثریت مواد غذایی که شما می خورید باید کربوهیدرات سالم باشد شامل دانه های کامل ، میوه ها ، سبزیجات ، و شیر کم چرب . غلات و نان های دانه کامل ، برنج قهوه ای ، لوبیا ها ، عدس، سیب زمینی ها ، و نان جو نیز انتخاب های خوبی هستند .
در هنگام خرید از سوپرمارکتها، از قسمتی از فروشگاه خرید کنید که می توان تازه ترین مواد غذایی را پیدا کرد . از وسوسه راهروهایی که کنسروها و جعبه های مواد منجمد را قفسه بندی کرده ، اجتناب کنید .
از غذاهایی با کمترین میزان ف