ورم پاها در اثر انسداد سیاهرگها

انسداد وریدها یا سیاهرگها میتواند در هر کدام از قسمتهای بدن رخ دهد، ولی شایعترین سیاهرگهایی که انسداد پیدا میکنند، سیاهرگهای پاها هستند.وقتی به دلایلی سیاهرگهای یکی از پاها دچار انسداد میشود پا ورم شدیدی میکند، دردناک میشود و حرکات پا مختل میشود. در این هنگام بر خلاف ادمهای ناشی از بیماری های قلبی، با فشاردادن انگشت روی ساق پا، به راحتی انگشت فرو نمیرود، و به عبارتی ورم پا سفت است.
از دیگر سیاهرگهایی که ممکن است دچار انسداد شوند، سیاهرگهای شکم هستند. در این حالت چون هر دو پا خونشان به سیاهرگهای شکم میریزد، ممکن است هر دو پا دچار چنین ورم سفتی شوند.البته سیاهرگهای دست و گردن هم ممکن است دچار انسداد شوند، ولی کمتر شایع است.
علت بسته شدن سیاهرگها
مهمترین دلیل این بیماری، بیحرکتی طولانی به خصوص در سنین بالاست. وقتی یک فرد مسن به دلیل بیماری، بخصوص شکستگی لگن و ران، به مدت طولانی بستری میشود، احتمال لخته شدن خون در سیاهرگهای پاهایش وجود دارد.
در این حالت برای پیشگیری دو کار انجام میشود:
اول اینکه هر چه سریعتر بیمار باید حرکت کند و دوم این که داروی ضد لخته شدن خون شامل هپارین ووارفارین توسط پزشک به او داده شود.در مسافرتهای طولانی با اتومبیل یا هواپیما، حداقل هر یک تا دو ساعت، پاهای خود را حركت دهید تا خون در رگ ها لخته نشود .از عوامل دیگر لخته شدن خون در سیاهرگها،حاملگی است. در خانمهای حامله به خاطر فشار جنین روی سیاهرگهای شکم و زیاد بودن هورمونهای زنانه، خون در این رگها استعداد لخته شدن دارد. در این حال به طور معمول نیاز به دادن دارو برای پیشگیری از این بیماری نیست، ولی حتما باید از بیتحرکی خانمهای باردار جلوگیری شود.
از عوامل دیگر این بیماری، بیتحرکی در مسافتهای طولانی است. وقتی یک فرد مسن یا فردی که به دلایلی، استعداد لخته شدن خون را دارد، به مدت طولانی در سفرهای هوایی و زمینی به طور ساکن در یک جا مینشیند، احتمال لخته شدن خون در پاهایش وجود دارد، بنابراین توصیه اکید این است که در این حالت حتما هر دو ساعت یک بار پیادهروی صورت گیرد.البته برخی بیماران به خاطر بیماری نمیتوانند به راحتی پیادهروی کنند. در این حالت توصیه میشود با حرکت دادن متناوب پاها و باز و بسته کردن آنها مانع از لخته شدن خون شد.
عوارض انسداد سیاهرگ
آمبولی ریه که طی آن لخته خون از محل اصلی خود در رگ رها میشود و به ریه میرود. لذا جلوی جریان خون ریه گرفته می شود . باعث مرگ بافت ریه میگردد.تعداد قابل ملاحظهای از بیماران دچار آمبولی ریه، به خاطر این بیماری میمیرند.
درمان انسداد سیاهرگ
وقتی خون در قسمتی از بدن لخته شود درمان آن، مصرف داروهای ضد لخته به مدت طولانی و بیحرکت کردن عضو به صورت مقطعی تا باز شدن مسیر رگ است.در اکثر موارد این بیماران باید مدتی بستری شوند و درمان در بیمارستان برایشان انجام شود.
توصیه به این بیماران
- رفع تمام علایم التهاب در بستر استراحت کنید. در هنگام استراحت، حرکت دادن عضلات پا، خم کردن مچ پا و تکان دادن انگشتان پا را به طور متناوب انجام دهید.
- از جورابهای کشی مناسب یا بانداژهای کشی استفاده کنید، ولی از بند جوراب یا جوراب کشباف بلند استفاده نکنید.
- در هنگام نشستن به مدت طولانی، پاها را بالاتر از باسن قرار دهید.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ورم پاها در اثر انسداد سیاهرگها
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی
بیماری های اسکلتی عضلانی
دلایل کمردرد ناگهانی
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟
آیا صداهای گردن طبیعی است
چاقی و خطرات آن