ورزشهای مناسب برای بهبود انگشت چکشی پا

انگشت چکشی (Hammertoe) بدشکلی انگشت پا است، بدین صورت که انتهای انگشت به سمت پایین خمیده می شود. معمولا این عارضه در انگشت دوم پیدا می شود. انگشت چکشی می تواند بر روی دیگر انگشتان نیز اثر بگذارد. این خم شدن غیرطبیعی می تواند باعث فشار بر روی پا شود و باعث بروز مشکلاتی در پوشیدن کفش و راه رفتن گردد.

عدم تعادل بین تاندون های بالا و تاندون های پایین انگشت، باعث بوجود آمدن انگشت چکشی می شود. این عدم تعادل باعث وارد آمدن فشار بر روی انگشت دوم، سوم و یا چهارم پا می گردد و باعث خمیده و چکشی شدن آنها می شود.تاندون از بافتهای فیبرمانند است که عضله را به استخوان متصل میکند.

علاوه بر بد شکلی انگشت پا، انگشت چکشی باعث بوجود آمدن میخچه در بالای انگشت در اثر اصطکاک ناشی از کفش می شود.در صورت عدم درمان به موقع، این مشکل بدتر می شود و به سفت شدن انگشت بدشکل می انجامد.انجام چند تمرین ورزشی ساده می تواند تا اندازه ای از تغییر شکل پا جلوگیری کند.

1- ماساژ دادن
ماساژ می تواند یک راه موثر برای رفع گرفتگی عضلات ناشی از انگشت چکشی باشد.به آرامی انگشت خمیده خود را ماساژ دهید و آن را به جلو و عقب بکشید و انعطاف پذیری عضلات را بیشتر کنید.این ماساژ دادن را تکرار کنید تا طیف وسیعی از حرکات را بتوانید انجام دهید و انگشت خمیده تا اندازه ای به موقعیت طبیعی تر خود نزدیک تر شود.

2- بلند کردن اشیاء
یک سری اشیاء از قبیل: تاس و یا توپ های کوچک پلاستیکی را روی زمین بگذارید و سعی کنید با انگشتان پا، آن اشیاء را از زمین بردارید.سعی کنید در کمترین زمان ممکن، آن اشیاء را از زمین بردارید.با این ورزش می توانید مهارت پنجه را بررسی کنید و عضلات و تاندون های انگشتان پا را تقویت نمایید.

3- تا کردن حوله یا پارچه
بر روی یک صندلی بنشینید و یک پارچه را بر روی زمین بگذارید.حال با انگشت های پایتان، آن پارچه را بارها و بارها تا کنید و یا چنگ بزنید و بعد رهایش کنید.

4- کشش ساق پا
کشش عضلات ساق پا، درمان کننده ناصافی انگشتان پا از جمله انگشت چکشی می باشد.دو کف دستانتان را بر روی دیوار بگذارید و به طرف جلو تکیه کنید.در حالی که قدمتان رو به جلو است، پای راست خود را خم کنید و با پاشنه پای چپ کشیده، بر روی زمین فشار آورید.این حالت را به مدت 10 ثانیه ادامه دهید و سپس پای خود را عوض کنید.حداقل سه بار، این ورزش کششی را برای هر پا انجام دهید.

یکی دیگر از ورزش های کششی ساق پا عبارت است از:
به اندازه 60 سانتی متر از دیوار فاصله بگیرید و انگشتان پا به سمت درون باشند.حالا، تکیه به سمت جلو و به دیوار دهید. زانوهای خود را راست کنید و پاشنه های پاهایتان روی زمین باشد.در این وضعیت به مدت 10 ثانیه بمانید. این تمرین را 10 بار انجام دهید.

5- فشار دادن
بر روی یک صندلی بنشینید.پای خود را بالا بیاورید.انگشتان پای خود را حرکت دهید و آنها را به هم بفشارید و بعد رها کنید.این ورزش را 10 تا 12 بار انجام دهید.

6- چرخش انگشت پا
با پای برهنه بر روی زمین بایستید.تمام انگشتان پای خود را در یک زمان، از زمین بلند کرده و بالا ببرید.سپس یکی یکی آنها را به سمت پایین بیاورید.این حرکت را 10 تا 12 بار تکرار کنید.

7- کشش با دست
بر روی زمین بنشینید. پاهای خود را کشیده و روبروی خود قرار دهید.یک پارچه و یا حوله را زیر انگشتان پای خود قرار دهید.به آرامی به عقب فشار آورید و 20 تا 30 ثانیه در همان حالت نگه دارید.با کمک دست نیز می توانید انگشتان پا را به عقب برگردانید.

8- ضربه زدن
با پای برهنه، انگشت شست پا را بر روی زمین بگذارید و باقی انگشتان پا به سمت بالا باشند.در این وضعیت بمانید و به آرامی با انگشت شست پا به زمین ضربه بزنید.این ضربه زدن را 10 تا 12 بار تکرار کنید و سپس انگشت شست را به سمت بالا و انگشتان دیگر را به سمت پایین بیاورید.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ورزشهای مناسب برای بهبود انگشت چکشی پا
آیا صداهای گردن طبیعی است
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟
بیماری های اسکلتی عضلانی
دلایل کمردرد ناگهانی
چاقی و خطرات آن