مطالبی مختصر ومفید درمورد کوتاهی قد و درمانش

گرچه برای افزایش طول قد، حالا دیگر روشهای پیشرفتهای وجود دارد؛ اما متخصصان همچنان اصرار دارند كه این روشها مناسب جراحیهای زیبایی نیست.اگر بشود كه محشر است. اگر بشود و به همین سادگی هم بشود. آخر قد بلند كه باشی، همه چیز فرق میكند؛ اولا از آن بالا دنیا را جور دیگری میبینی، در واقع چشماندازت با آدمهای كوتاهتر، خیلی متفاوت است.

ثانیا دستت به قفسه های بالای كابینت میرسد. ثالثا همة كارهایت بیشتر به چشم میآید؛ لباسهایت جلوة بیشتری دارد؛ حركاتت، راه رفتن و نشست و برخاستات شاخصتر از بقیه میشود. اصلا همینطوری، بدون هیچ تلاشی، دیده میشوی. بدون اینكه لازم باشد آنقدر از خودت زرنگی و چالاكی نشان بدهی تا دیگران دربارهات بگویند: «به قد و قوارهاش نگاه نكن، نصفش زیر زمین است!» چند سانتیمتر بلندتر، اگر دختر باشی یعنی خلاص شدن از كفشهای پاشنه ده سانتی و اگر پسر باشی یعنی احساس قدرت، یعنی «ریز میبینمت»!

حتما هم لازم نیست كوتوله باشید تا دلتان بخواهد چند سانت به قدتان اضافه شود. حتی آدمهای متوسط به بالا هم بدشان نمیآید بلندتر شوند.مخصوصا در میان نژاد خوش قد و بالایی مثل ما ایرانیها كه به بركت رعایت اصول درخشان تغذیهای و اهمیت فراوان به ورزش از بدو تولد، متوسط قدمان روز به روز كمتر میشود. مفصلها را كش بده برای افزایش قد هم مثل لاغری، كاشت مو و رفع چین و چروك پوست، آگهیهای عجیب و غریب و گاه جالبی وجود دارد. دستگاه افزایش قد معجزهآسای فلان دارای دفترچه راهنما و طناب طبی، دست دوم در حد نو... افزایش قد تا 12 سانتیمتر در طول دو ماه به وسیله دمپاییهای مخصوص ماساژ به روش ویبراتوری و طب سوزنی محصول كشور ژاپن به همراه 8 برنامه (لاغری، چاقی، افزایش قد، تسكیندهنده درد،...)یكی از این آگهیها كه به صورت مفصل راجع به افزایش قد توضیح داده، وعده كرده كه قد افراد 10 تا 35 ساله را در طول دو ماه با روشهای علمی و طبیعی، بین 2 تا 10 سانتیمتر افزایش میدهد. ظاهرا هم این كار را از طریق تحریك هورمون رشد به وسیلة ماساژ و حركات یوگا و تایبو انجام میدهند.در كنار آگهی نوشته شده: «كاملا تضمینی».

خانمی كه شماره تلفنش را همراه آگهی منتشر كرده، راجع به روش مورد نظر توضیح میدهد: «این روش فقط مبتنی بر ورزشهای كششی است و چون از هیچگونه مواد شیمیایی استفاده نمیشود، هیچ عارضهای هم ندارد.»- ولی مگر نمیگویند رشد استخوانها حدود 20 سالگی متوقف میشود؟ رشد استخوانها متوقف میشود، ولی غضروفهای بین مفصلها تا سن 35 سالگی به استخوان تبدیل نمیشوند و با انجام این حركات كششی، رشد میكنند و به استخوان تبدیل میشوند!
- در آگهی نوشتهاید كاملا تضمینی. چطور تضمینش میكنید؟ تضمینش این است كه اگر پشتكار داشته باشید و هر روز این تمرینها را انجام دهید حتما قدتان بلند میشود.

یعنی نباید انتظار داشته باشید یك هفتهای قدتان 10 سانت بلند شود. این روش حدود پنج شش ماه زمان میبرد. نباید ناامید شوید و تمرینات را رها كنید!- آن وقت شما خودتان نتیجهاش را دیدهاید؟ من خودم كه استفاده نكردهام، ولی چند وقت پیش، دختر 14 سالهای تماس گرفت و گفت بعد از 2 هفته انجام این تمرینات، یك سانتیمتر افزایش قد داشته است. پسر جوانی هم بعد از 3 ماه، نیم سانت افزایش قد داشته است.- نحوة خرید چطور است؟ شما پنج هزار تومان به شماره حسابی كه من میگویم واریز می كنید. بعد به من زنگ میزنید و آدرس میدهید، ما جزوه افزایش قد را همراه دو تا سیدی ایروبیك و جزوه آموزش ماساژ عصب رشد برایتان میفرستیم.یكی دیگر از آگهیها، تبلیغ دستگاهی است كه به غیر از افزایش قد، معجزات دیگری از قبیل درمان میگرن، كنترل دیابت و فشار خون و لاغری و زیبایی هم انجام میدهد. فردی كه با عنوان دكتر، نمایندگی فروش این دستگاه را در اختیار دارد، وقتی متوجه میشود فقط بخش افزایش قد دستگاه موردنظر است میگوید: «این دستگاه با تحریك هورمون رشد شما باعث افزایش قد میشود.»

بعد میپرسد: «دستگاه را برای خودتان میخواهید؟»
- نه، برای یكی از دوستانم.
چند سالش است؟- 20 سال.
اینها را برای این میپرسم كه رشد تا 30 سالگی امكانپذیر است. در سن 30 سالگی روی استخوانهای بدن را كلسیم میپوشاند و افزایش قد متوقف میشود. ولی دوست شما هنوز وقت دارد. در طول این 10 سال باقی مانده اگر به طور مرتب روزانه نیم ساعت تا سه ربع از این دستگاه استفاده كند، قدش بین 3 تا 8 سانتیمتر بلند میشود.دستگاه موردنظر یك جفت كفش و دو تا الكترود و 4 تا پد دارد و طبق گفتة آقای دكتر، مورد تأیید وزارت بهداشت و انجمن فیزیوتراپی ایران است.
قیمتش هم 84 هزار تومان است. كی راست میگوید؟
ولی پزشكان اعتقاد دارند كه افزایش قد بعد از بیست و چند سالگی جز با روش جراحی امكان ندارد.این جراحی هم یكی از جراحیهای بحث برانگیز با ریسك بالا و خطرات زیاد است كه در ایران دو مدعی جدی دارد:
دكتر حسینعلی اسماعیلاف و دكتر نادر مطلبیزاده، هر دو جراح و متخصص ارتوپد و هر دو مدعی جراحی افزایش قد با روش ایلیزاروف. ایلیزاروف ارتوپد مشهور روسی و مبتكر تنها روش جراحی افزایش قد در جهان است.او حدود 50 سال پیش این عمل جراحی را در روسیه انجام داد و نزدیك 20 سال است كه این روش به كشورهای ایتالیا، چین، آلمان، فرانسه، آمریكا و اخیرا ایران راه پیدا كرده است. دكتر اسماعیلاف اهل آذربایجان است و شاگرد مستقیم «ایلیز»ی فقید بوده است. او خودش را تنها ارتوپد حاضر در ایران میداند كه با روش ایلیزاروف آشنایی كامل دارد .

او معتقد است بقیه ارتوپدهایی كه به اسم جراحی ایلیزاروف دست به این عمل میزنند، هیچ كدام مجوز این كار را ندارند.از سوی دیگر دكتر نادر مطلبیزاده، رئیس مركز افزایش قد ایران، در سایت اختصاصی این مركز، خودش را نمایندة رسمی مركز ایلیزاروف در ایران و دارای فلوشیپ ایلیزاروف و بازسازی اندامها از روسیه معرفی كرده است.او این مركز را در سال1380 تأسیس كرد و طبق ادعایی كه در سایت آمده، تا به حال 130 مورد عمل جراحی افزایش قد در این مركز انجام شده است. در معرفی مركز افزایش قد ایران، هدف از تأسیس چنین مكانی «كمك به افرادی كه از مشكلات فردی و اجتماعی كوتاهی قد رنج میبرند» عنوان شده است .

دكتر مطلبیزاده مدعی است روش جراحی او تحت عنوان روش افزایش قد (LON) نسبت به روش ایلیزاروف برتریهایی دارد.در روش ایلیزاروف برش ظریفی روی استخوان مثلا ساق پا داده میشود و دستگاه ایلیزاروف را به صورت ثابت از داخل و خارج روی قسمت شكافته شدة استخوان قرار میدهند. این دستگاه به وسیلة پیچهایی از طرفین ساق پا به خارج از استخوان متصل میشود و روزانه یك میلیمتر پیچانده میشود. این كار باعث باز شدن فاصله دستگاه تعبیه شده در استخوان و در نتیجه، جوش خوردن استخوان در این فاصله میشود.

یعنی طول استخوان روزانه یك میلیمتر افزایش مییابد.دكتر مطلبیزاده برای ذكر تفاوت روش خودش با روش ایلیزاروف توضیح میدهد كه پس از پایان دورة افزایش طول استخوان كه مثلا برای 7 سانتیمتر، 70 روز طول میكشد، باید دستگاه بر روی اندام آنقدر باقی بماند تا استخوان كاملا محكم شود. این زمان حدود 2 برابر مدت افزایش است، یعنی تقریبا 140 روز. بنابراین در این روش برای 7 سانت افزایش قد، حداقل 310 روز لازم است كه دستگاه حجیم و فلزی ایلیزاروف بر روی پا باقی بماند.اما در روش LON، دكتر مطلبی زاده مدعی است با نصب یك ثابت كنندة داخلی در كانال استخوان، دیگر لازم نیست كه پس از دورة افزایش، دستگاه روی پا باقی بماند.

یعنی همزمان كار حفظ استحكام استخوان هم انجام میشود. در نتیجه برای افزایش 7سانت طول استخوان، 70 روز بیشتر زمان لازم نیست.هر خلبانی كه فضانورد نمیشود دكتر اسماعیلاف هم بیآن كه اسمی از كسی ببرد، پنبة ارتوپدهایی را كه در ایران جراحی افزایش قد انجام میدهند، میزند.او میگوید: «50 درصد بیماران من كسانی هستند كه قبلا بین دو تا چندین بار به دست دكترهای دیگر جراحی شدهاند و عوارض وحشتناكی برایشان به وجود آمده است، نتایج ناراحتكنندهای مثل كج شدن پاها، فلج شدن، عفونت و حتی قطع عضو.»اسماعیلاف میگوید ایراد از تكنیك ایلیزاروف نیست، مشكل در نحوة اجرای این تكنیك است.

یعنی ارتوپدهایی كه آشنایی درستی با این تكنیك ندارند آن را انجام میدهند و این عوارض خطرناك را به وجود میآورند.به گفتة اسماعیلاف ارتوپدهایی كه این تكنیك را كامل بلد نیستند، گمان میكنند كار اصلی در این روش، نصب كردن دستگاه مخصوص در پای بیمار است، اما این تازه شروع ماجرا است. در واقع تنها 30 درصد كار در اتاق عمل انجام میشود و ادامة كارها كه در بلند شدن طول استخوانهای بیمار بیشترین تأثیر را دارد، خارج از اتاق عمل شروع میشود. یكی از مهمترین كارها مراقبتهای بعد از عمل است كه به مهارت پزشكی بستگی دارد و نكات مهم و ظریفی دارد كه بیشتر پزشكان كه خودسرانه این عمل را انجام میدهند، نمیدانند.

به قول اسماعیلاف روش ایلیزاروف فقط كار گذاشتن یك دستگاه نیست، یك علم است و همانطور كه هر خلبانی فضانورد نمیشود، هر ارتوپدی هم متخصص روش ایلیزاروف نمیشود.جانم را بگیر، ولی یك وجب بیشتر اما ایلیزاروف فقید وقتی داشت این روش را ابداع میكرد، بیشتر به فكر درمان كسانی بود كه از مشكلاتی مثل كوتاهی یك پا، نقص در انگشتان، اختلاف طول اندامها و انحراف زانوها رنج میبرند، نه افراد سالمی كه فقط برای زیبایی، طالب بلند شدن قدشان هستند.دكتر اسماعیلاف و مطلبیزاده هم با وجود تمام اختلاف نظرهایشان، روی این موضوع توافق دارند كه بهتر است افراد سالم برای چنین جراحیای اقدام نكنند.

با روش ایلیزاروف میشود قد افراد سالم را در چند مرحله حدود 50 سانتیمتر افزایش داد، اما این عمل بسیار سخت، پرهزینه و پرعارضه است.در حالت خوشبینانهاش بیمار، 3 ماه پس از جراحی میتواند سر كار روزانهاش برگردد و به راحتی فعالیت كند. هزینههای این جراحی هم بین پنج تا ده میلیون تومان متغیر است.اسماعیلاف تا به امروز 1500 نفر را در ایران جراحی كرده است كه بیشتر آنها دچار اختلالات مادرزادی مثل كوتاهی یك پا، نانیسم (كوتاه قدی غیرطبیعی) یا نقص عضوهایی در اثر حوادث و تصادفات بودهاند.

بین این تعداد، تنها 25 نفر صرفا جهت افزایش قد با هدف زیبایی جراحی شدهاند كه تمام آنها جوان بودهاند.اطرافیان دكتر اسماعیلاف میگویند خیلیها مراجعه كردهاند و دكتر آنها را جراحی نكرده است. مثلا خانم جوانی كه مربی ایروبیك بود و 176 سانتیمتر قد داشت از دكتر خواسته بود 6 سانتیمتر ساق پاهایش، 6 سانتیمتر هم استخوان رانش، 4 سانتیمتر ساعد دستش و 4 سانتیمتر هم استخوان بازویش را بلندتر كند. دكتر هم به او گفته بود با این كار 12 سانتیمتر به قدت اضافه میشود و تقریبا میشوی 190 سانتیمتر. آن وقت اگر بخواهی ازدواج كنی كدام مرد ایرانی هم قد و قوارة تو پیدا میشود؟ اما دختر خانم مزبور همچنان پافشاری میكرد و تا سه ماه بعد هم مدام تماس میگرفت.

یا ماجرای پسر جوانی كه با وجود 182 سانتیمتر قد، میخواست جراحی افزایش قد كند. آن هم به خاطر اینكه دختر مورد علاقهاش 185 سانتیمتر قد داشت و پسر جوان نمیخواست به خاطر چند سانتیمتر اختلاف قد، او را از دست بدهد. میگویند وقتی دكتر او را جواب كرد، همان جا نشست و زار زار گریه كرد.دكتر اسماعیل اف میگوید: «بعضیها تصمیم میگیرند هزینهاش را بپردازند و جراحی شوند. این به خود فرد و نوع نگاهش به زندگی بستگی دارد. اما اگر از من بپرسید، میگویم افراد قدرتمند تاریخ مثل ناپلئون، هیتلر، استالین و خروشچف قدهای متوسط و حتی كوتاهی داشتهاند و هیچ وقت هم به فكر قد و قواره نبودهاند.

چون قدرت از راههای دیگری به دست میآید و بیشتر به هوش و ارادة آدم بستگی دارد.»اعتماد نكنتبلیغات افزایش قد از چند سال پیش شروع شد. اوایل بیشتر این تحقیقات بر روی «برچسبهای گیاهی» متمركز بود. مؤسساتی كه در نشریههای مختلف آگهی فروش برچسبهای افزایش قد را چاپ میكردند، مدعی بودند این چسبها از «جلبك دریایی» تهیه میشوند، صد در صد گیاهیاند و نصب آنها در كف پا هیچ عارضهای ندارد.

كسی كه طالب افزایش قد بود باید قبل از نصب این برچسبها، به مدت 10 روز ورزشهای «ایروبیك» را كه در یك سیدی آموزشی به او تحویل میدادند را انجام میداد، تا بدنش آمادگی لازم را برای افزایش قد پیدا كند. فروشندگان ادعا میكردند این چسبها میتوانند تا 12 سانتیمتر طول قد را زیاد كنند. در همان حال پزشكان و متخصصان غدد هشدار میدادند كه از این دستگاهها استفاده نكنید. آنها تأكید میكردند تا زمانی كه صفحة رشد افراد باز است میشود كوتاه قدی او را درمان كرد و این برچسبها هیچ تأثیری روی قد ندارند.آنها ابراز تعجب میكردند در حالیكه یك كودك در حال رشد و سالم در طول یك سال فقط میتواند بین 5 تا 7 سانتیمتر قد بكشد، چطور این چسبها میتواند 12 سانتیمتر به قد افراد بالغ اضافه كند؟

بعد از اعتراضات فراوان، متخصصین وزارت بهداشت هم نسبت به این تبلیغات موضعگیری كردند. معاونت سلامت اعلام كرد كه هرگونه تبلیغ افزایش قد از طریق نصب چسبهای گیاهی كذب و دروغ است و توسط افراد غیرمتخصص و دلال صورت میگیرد. نظام پزشكی هم تهدید كرد كه در صورت شكایت از این مؤسسات، جریمههای سنگین مثل حبس در انتظار افراد خاطی خواهد بود. وقتی برچسبهای افزایش قد به خاطر مخالفتهای زیاد از مد افتادند، روشهای دیگر برای افزایش قد به بازار آمدند.

افزایش قد با دستگاه، كفشهای مغناطیسی و تمرینات ورزشی، آگهیهای رایج امروز هستند. پزشكان، این روشها را هم حقه و دروغ میدانند. آنها میگویند رشد استخوانها برای دختران در هفده سالگی و برای پسران در هجده سالگی قطع میشود. حتی اگر هم رشد استخوانها باز باشد، استفاده از این روشها هیچ تأثیری ندارد و حتی احتمال بعضی عوارض هم وجود دارد.

درمان كوتاهی قد یكی از مشكلترین درمانها در علم پزشكی است و یك پزشك متخصص بعد از بررسیهای متعدد و تجویز آزمایشهای مختلف وارد پروسة درمان میشود. اگر هم روش جدیدی ابداع شود، قطعا خود پزشكان آن را پیشنهاد خواهند كرد.فرمولی برای قدیكی از دلایل قد كوتاهتر شدن ما ایرانیها پایین بودن سن بلوغ در كشور ماست. دخترها و پسرهای ایرانی به خاطر شرایط آب و هوایی، بین 8 تا 13 سالگی بالغ میشوند، در حالی كه در كشورهای اروپایی، سن بلوغ بین 16 تا 17 سال است.

بیشتر رشد بدن و به خصوص رشد قد در سنین قبل از بلوغ اتفاق میافتد و هر چه سن بلوغ بالاتر باشد، رشد قد، مدت بیشتری ادامه پیدا میكند. عوامل هورمونی مثل كاهش ترشح هورمون رشد و كمكاری تیروئید و ناهنجاریهای كروموزومی هم باعث كوتاه قدی میشود، ولی عوامل غیر هورمونی كوتاهی قد مثل سوء تغذیه، بیماریهای كلیوی، ریوی، خونی، استخوانی، كبدی و عفونتهای مزمن، شایعتر از عوامل هورمونی هستند.


آدرس مطب : اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر ساختمان قصر نور واحد 305
تلفن : 32240068 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

لیلا [ 1393-05-11 ]
تو که راس میگی!! با 5 هزارتومنایی که میزنی به جیب یه وقت میلیاردر نشی!!

mahsa [ 1392-06-30 ]
man ghadam khoobe ama doos daram bolan tar beshe mataleb ro ta nesfe khoondam be nazaram age kholase tar migoftid bayad chikar konim kheili behtar bood chon vaghean matale ziadan

zahra hasannezhad [ 1392-05-02 ]
با سلام لطفا شماره تماس اگهی دهنده فوق را ایمل کنی یا یه شمار09175016494ه پیام کنید با تشکر فراوان

اوا [ 1392-04-31 ]
اگه درمورد تاثیر ژیمناستیک میگفتید بهتر بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مطالبی مختصر ومفید درمورد کوتاهی قد و درمانش
دلایل کمردرد ناگهانی
آیا صداهای گردن طبیعی است
علت گرفتگی عضلات گردن چیست ؟
بیماری های اسکلتی عضلانی
چاقی و خطرات آن
ارتباط بین شانه درد و حمله قلبی